Trabzon Araklı’daki Sel Felaketine İlişkin Başsağlığı
19 Haziran 2019
Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanlığı ile MSYD Temsilcileri, insani alan ve sosyoloji arasındaki ilişki konusunda fikir alışverişinde bulundu.
1 Temmuz 2019

Dünya Mülteciler günü,mültecilerin durumunu insanlara anlatabilmek için kutlanan bir gündür.

İlk kez 2001 yılında kutlanmış olup 2007 senesinden bu yana ülkemizde de kutlanmaktadır.

Mülteci; ırkı,dini,tabiiyeti,belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi görüşü sebebiyle zulüm görmekten haklı nedenlerle korku duyan ve bu sebeple başka ülkede yaşayan kişidir.

Mülteciliğin bir kimlik değil, bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Dünyada savaşlar,afetler veya buna benzer kişilerin hayatını etkileyen olaylar sebebi ile bir çok kişi mülteciliği deneyimlemiştir.Ancak bu durum genellikle kalıcı bir duruma dönüşmemiştir.

MSYD-ASRA Ankara,Mersin ve Hatay’da Dünya Mülteciler Günü Kapsamında Toplum Merkezleri ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde Etkinlikler Düzenledi. MSYD-ASRA gönüllüleri gerçekleştirilen etkinliklerde “Yemeğimi Paylaşıyorum, Ben de Mülteci Olabilirim” temasıyla kendi hazırladıkları yemekleri mültecilerle aynı sofrada paylaştılar.

Bu ortak sofrada mülteciliğin bir tercih olmadığı bu ülkede hep beraber aynı kaderle yaşayabilineceği noktasına vurgu yapıldı.

MSYD-ASRA merkezlerinde günün anlam ve önemi için kadınlar ve erkeklerle sanat atölyelerinde resim aktiviteleri, çocuklara bez boyama ve parmak boyama aktiviteleri düzenlendi.

Etkinlikler sonunda katılımcı faydalanıcılar geleceğe dair ve günün anlam önemine dair dileklerini,isteklerini mesaj kağıtlarında yazıya döktüler.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda 2018 yılı itibarıyla dünyada 70 milyon 800 bin kişinin yerinden edildiğini açıkladı. UNHCR'a göre daha önce bu veri dünya çapındaki mülteci ve göçmen sayısı açısından bir rekor, Türkiye de 5 yıldır dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke.

UNHCR'ın Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle açıkladığı raporunda, Türkiye'de çoğu Suriyeli olmak üzere 3,7 milyon mültecinin yaşadığı belirtildi. Rapora göre nüfusuna oranla en çok mülteci kabul eden ülke ise Lübnan. Bu klasmanda Lübnan'ı Ürdün ve Türkiye izliyor. Türkiye aynı zamanda 83 bin 800 başvuruyla dünya çapında en çok yeni sığınma başvurusu yapılan 5. ülke.